Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? - można przeczytać opowiadanie zamieszczone poniżej w załączniku:)

O wirusie, który nosił koronę - opowiadanie o koronawirusie dla dzieci

,,To my, dorośli, odpowiada

my za to, jak dzieci poradzą sobie z lękiem.

Ale najpierw to my musimy sobie z nim poradzić” (D. Minta)

Jak poradzić sobie z lękiem w czasie epidemii…

To, że się boimy jest naturalne. Warto jednak pamiętać, że niektórymi zachowaniami i sposobem myślenia, możemy niepotrzebnie nakręcać swój stres.

• Podejdź zadaniowo do problemu. To da Ci poczucie kontroli.
  • Myśl tylko o tym, na co masz wpływ.
  • Nie zamartwiaj się tym, co się jeszcze nie wydarzyło.
  • Odświeżaj strony z informacjami nie częściej niż dwa razy dziennie.
  • Sprawdzaj tylko rzetelne źródła, nie poszukuj emocjonalnych informacji.
  • Nie angażuj się w rozmowy nakręcające niepokój.
  • Poszukuj pozytywnych statystyk i informacji.
  • Oddychaj powoli i spokojnie (1…2…3…4…wdech….1…2…3…4…wydech).
  • Zwracaj uwagę, w którą stronę płyną Twoje myśli, bo one wpływają na to jak się czujesz.
  • Wykorzystaj czas spędzony w domu (naucz się czegoś nowego, czytaj książki, oglądaj komedie).
  • Głupawka i śmiech to nic złego! Rozładowują niepotrzebne napięcie.
  • Rozmawiaj z bliskimi na różne tematy, dzwoń do znajomych.

Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej www.cppb.pl

Pozdrawiam, J. Chojnacka-Janik

– rusza całodobowa bezpłatna infolinia
dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
po wsparcie.

W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Dyrektor SP 6 w Będzinie informuje, iż zgodnie z §14 ust.3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego postanawia od 1 września 2019 pozostawić bez zmian długości przerw międzylekcyjnych tj.:

1 przerwa - 8.45-8.55

2 przerwa - 9.40-9.50

3 przerwa - 10.35-10.45

4 przerwa - 11.30-11.50

5 przerwa - 12.35-12.45

6 przerwa - 13.30-13.40

7 przerwa - 14.25-14.35

Dyrektor szkoły:

Monika Wójtowicz-Paszkowska

Dyrekcja szkoły informuje, że wszystkie zwolnienia uczniów rodzice wypisują na załączonym druku.  Gotowe druki są dostępne u wychowawców i  w sekretariacie szkoły.

Zw