Toogle Left

11 listopada 2019 wolne od pracy i szkoly w swieto niepodleglosci article 588555Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. 

 

Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!(...)"

https://www.youtube.com/watch?v=13Nn_2sAnR4

Żołnierzom walczącym o niepodległość towarzyszyła  pieśń - Mazurek Dąbrowskiego. Od samego początku zyskała ogromną popularność i była chętnie śpiewana przez legionistów. A od 26 lutego 1927 stała się  oficjalnym hymnem państwowyRzeczypospolitej Polskiej.

Rola jaką odegrał w polskiej historii Mazurek Dąbrowskiego i jego autor, Józef Wybicki, doprowadziły do podjęcia decyzji o utworzeniu w 1978 roku pierwszego na świecie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w którym 29 września 1747 roku na świat przyszedł Józef Rufin Wybicki. Zarówno tematyka zbiorów jak i charakter organizowanych wydarzeń związane są w pełni z promocją postaw patriotycznych i ugruntowaniu świadomości tożsamości narodowej.

Proponujemy Wam wirtualne zwiedzanie  Muzeum Hymnu Narodowego.

http://jozefwybicki.pl/pl/muzeum-hymnu-narodowego/

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki..

  Rozumiem i zgadzam się
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk