Toogle Left

thumb d7d2746e3aa8Edukacja w zakresie praw dziecka jest bardzo ważna w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Świadome swoich praw dziecko jest świadomym obywatelem w dorosłym życiu. Odpowiedzialność za budzenie tej świadomości wśród najmłodszych spoczywa na nas wszystkich. Rolą dorosłych jest także dbanie, aby prawa dziecka były respektowane.

Celem projektu jest:

· Zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka,

· Uświadomienie uczniom znaczenia praw dziecka i ich konsekwencji w codziennym życiu,

· Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,

· Zaangażowanie przedstawicieli środowiska lokalnego w promowanie idei praw dziecka,

· Wyróżnienie najaktywniejszych działaczy dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności.

W ramach akcji uczniowie wzięli udział w cyklu lekcji poświęconych prawom dziecka. W oparciu o podręcznik opracowany przez UNICEF, dzieci dowiedziały się czym są prawa dziecka, jak należy rozumieć zapisy Konwencji o prawach dziecka, jak przekładają się one na ich codzienne życie. Uczniowie poznali także historię Malali Yousafzai – pakistańskiej dziewczynki, która wykazała się niezwykłą odwagą w walce o prawa dziewczątdo nauki. Ta piętnastolatka stała się przykładem dla całego świata. Jest symbolem sprzeciwu wobec łamania praw dziecka. To właśnie jej świadectwo ma było inspiracją dla uczniów, by przyjrzeć się dokładnie swojemu najbliższemu otoczeniu. Odnaleźli w swej lokalnej społeczności osoby, które w szczególny sposób wyróżniają się w propagowaniu praw dziecka i są zaangażowane w poprawę ich losu. W tym celu w szkole zorganizowano spotkanie, na które zaproszono najbardziej zaangażowanych przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy w swej codziennej pracy poświęcają się walce o zagwarantowanie dzieciom ich praw. Uczniowie odznaczyli „Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka”:

- Annę Paciej - pracownika Straży Miejskiej w Będzinie, edukatora z zakresu: bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach; konsekwencji nieprzestrzegania prawa; znajomości prawa i świata wartości

- Stanisława Curyło - lokalnego działacza sportowego, organizatora rokrocznych obchodów Dnia Dziecka

- Krzysztofa Nowaka i Wiesława Borchulskiego - właścicieli zaprzyjaźnionego sklepu sponsorów szkolnych imprezy okolicznościowych.

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki..

  Rozumiem i zgadzam się
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk