Toogle Left

Z okazji odsłonięcia pomnika upamiętniającego działalność Kopalni Węgla Kamiennego „Grodziec" oraz pracujących w niej górników w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia Barbórkowa. Ze sceny płynęły górnicze, zagłębiowskie i śląskie pieśni w wykonaniu zespołu Jaworznik z Wojkowic.Towarzyszyła im opowieść górnika emeryta (w tej roli absolwent szkoły Kamil Hofman) o dawnych czasach, kiedy jako młody i silny mężczyzna pracował w zagłębiowskiej kopalni.

Górniczych historii dziadka wysłuchiwała przedstawicielka młodego pokolenia - wnuczka, która zadawała wiele pytań na temat pracy i obyczajów górniczych. Atrakcją widowiska był występ mażoretek, które w takt górniczego marsza defiladowały przed publicznością. Akademia, dla przybyłych na nią górników emerytów oraz mieszkańców dzielnicy Grodziec mocno związanych z kopalnią, była sentymentalną podróżą do świata, który istnieje tylko już w ich pamięci. W klasach odbyły się spotkania z górnikami, którzy opowidali dzieciom o trudnej i ciężkiej pracy, o Skarbniku i Świętej Barbarze.

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki..

  Rozumiem i zgadzam się
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk